İşlem Yapılıyor...
Organ Bağışı Haftası Kapsamında İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu'ndan Açıklama

Yönlendiriliyorsunuz...

Organ Bağışı Haftası kapsamında, organ ve doku nakli farkındalığını artırmak amacıyla yapılan panelde İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, açıklamalarda bulundu.

Organ nakilleri konusunda paylaştığı istatistiklerde Memişoğlu. “Kovid sebebiyle geçen sene bir sayı düşüklüğümüz oldu ama şu anda Kovid öncesi sayılara yeniden ulaşmış durumdayız. Geldiğimiz noktada Türkiye 1988'den 2000 yılına kadar 200 karaciğer nakli yapamazken günümüzde bu sayı sadece İstanbul için 700-800 ‘lü sayılara gelmiş durumda. Yine senede 2 bine yakın böbrek nakli yapar hale geldik.

Cerrahpaşa, Başakşehir Çam ve Sakura, Çapa ve Marmara gibi hastanelerin de içinde olduğu 39 böbrek ve 19 karaciğer nakil merkezi bulunduğuna dikkat çeken Memişoğlu: "Bunlar dünya çapında merkezler. Burada yapılan ameliyatların yaşam sürelerine baktığınız zaman dünyanın en iyi merkezleriyle yarışır pozisyondalar. Bu esasında Türk sağlık sisteminin nereye geldiğini gösteriyor. Bununla ne kadar öğünsek azdır.
Organ naklinde biz canlılarımızı kesiyoruz, ölülerimize dokunmuyoruz. Bu çelişkiyi yok etmemiz lazım. Yani canlıdan böbrek alıyoruz, ölmüş insanın böbreğini toprağa veriyoruz. Bunu toplumsal bilinçle yönetebiliriz. Bunu bizlerin, toplum eğitimiyle çözebiliriz."

"Canlıdan böbrek alıyoruz, ölmüş insanın böbreğini toprağa veriyoruz."

Ek olarak; İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın: "Kadavradan organ nakli yani beyin ölümü gerçekleşmiş, yoğun bakımda yatan bir hastanın organ nakli bu işi en kolaylaştıran ve dünyada da en çok uygulanan yöntemdir. Toplumumuzun bu konuda bilgilenmesi, tüm yoğun bakımcıların bu noktada belki daha geniş eğitimler vermesi bu işi arttıracak." dedi.